Šola za kinološke vzgojitelje in inštruktorje
Prvi tovrstni visoko kakovostni program usposabljanja v Sloveniji, namenjen tistim, ki se želijo usposobiti za poklic kinološkega vzgojitelja in kasneje kinološkega inštruktorja ter, ki želijo, s svojim znanjem in delom, pomagati psom in ljudem pri ustvarjanju kvalitetnega sobivanja
Sanjski poklic za ljubitelje psov
POSTATI KINOLOŠKI VZGOJITELJ ali INŠTRUKTOR
Si predstavljaš, da se zjutraj zbudiš z mislijo, da je tvoj prvi službeni sestanek, srečanje s psom in njegovo družino v prečudoviti naravi, na svežem zraku, v sproščenem vzdušju? Zahvaljujoč tvoji pomoči bodo psi in njihovi skrbniki uspeli ustvariti posebno povezavo, ki jim bo pomagala odpraviti njihove težave in vzajemno osebnostno zrasti.
In čeprav se bo delavno okolje lahko menjalo boš v sebi nosil vedno en poseben občutek zadovoljstva, sreče in izpolnjenosti, ker boš v stiku s psi, s sabo. Je lahko še kaj lepšega od tega?
Ne le poklic, ampak spremenjen način življenja
Postati kinološki vzgojitelj ali inštruktor ni samo služba, ampak način življenja. Želimo si stika z naravo, torej s tistim pravim in globokim delom nas samih. Želimo razumeti življenje, imamo strast do bioloških sistemov, skupinske dinamike, komunikacije in subtilnih signalov, ki si jih živali med sabo pošiljajo pri sporazumevanju. Želimo se učiti od njih in ponesti to njihovo modrost s seboj, kamor koli gremo. Ko smo s psi, se počutimo kot doma in vse dobi svoj smisel. Na vse to ne gledamo iz vidika znanstvenika, ampak z ljubeznijo in zavestjo, da psi niso otroci, ampak misleča in čuteča bitja, z specifičnimi potrebami, potrebami, ki jih včasih želimo zadovoljiti še pred našimi. Okrog živali in ljudi želimo ustvariti tako okolje, ki jim bo pomagalo izraziti njihove potenciale, torej postati in se razviti v najboljšo različico sebe.
To je osnovna vizija, ki jo ima ustanoviteljica akademije, Sara Čotar, in ki želi, da se vtisne v srca Slovencev, tako skrbnikov psov kot tistih, ki se amatersko ali profesionalno ukvarjajo s kinologijo in ki s tem doprinašajo veliko vrednost naši skupnosti.
Na psa gledamo celostno. Naše tečajnike podučimo o vsem, kar morajo vedeti, da bo njihov štirinožni prijatelj najsrečnejši pes daleč naokrog. Srečen in zdrav pes je tudi bolj učljiv in prijetnejši pes.
Komu je program kinološkega vzgojitelja 1. stopnje namenjen?
Program 1. stopnje priskrbi udeležencu akademije osnovne veščine za vstop v svet novodobne kinologije in podlago za nadaljevanje šolanja v naslednjih dveh stopnjah kot vzgojitelj 2. stopnje in kinološki inštruktor za kognitivno-vedenjsko prevzgojo psov.
Učencu nudi osnovna znanja za pravilno in korektno delo s psi,
za bolj efektivno komunikacijo, kar so nepogrešljivi elementi pri delu za:
21. septembra 2024 začenjamo v Grgarju (Nova Gorica) s peto generacijo kinološkega vzgojitelja 1. stopnje. Program bo sestavljen iz 5 modulov (vikendov), ki bodo potekali 1x na mesec, cel vikend od 9.00 do 18.00. En modul bo sestavljen iz dveh dni, vsak dan 8 ur, torej 16 ur na vikend, skupno 80 ur teorije in prakse za prvo stopnjo (1. letnik). Tečajniki bodo delali vsak s svojim psom, v primeru da je tečajnik brez psa bo lahko vadil vaje s psi od sošolcev (vseeno pa priporočamo, da učenec brez psa doma dodatno vadi s psi od prijateljev, zavetiškimi psi ali drugimi). Po dogovoru bo možno nadomeščati izgubljene termine z naslednjo generacijo (če bodo razmere dopuščale s svojim psom, drugače brez psa). Pogoj za pristop k izpitu pa je tudi 90% prisotnost, kar pomeni da lahko učenec manjka le 8h, tj. en dan. Program bosta vodili dr. vet. med. Elisabetta Elianto in prof. švz. Sara Čotar. Predavanja bodo potekala v italijanščini, za simultani prevod, skripto in predstavitve v slovenskem jeziku (powerpoint) bo poskrbljeno. 9. 2. 2025 bo praktični in teoretični del izpita, ko bodo posamezniki s pozitivno oceno prejeli neformalni naziv kinološki vzgojitelj 1. stopnje in bodo lahko tako napredovali v naslednji letnik.
Program Akademija Mi2
EKIPA PREDAVATELJEV
Akademija Mi2 sodeluje z domačimi in tujimi, kompetentnimi ter priznanimi strokovnjaki iz različnih področij, ki skupaj soustvarjajo bogat program šole, prinašajo najnovejša znanja iz dotičnih področij ter tako skrbijo za kvaliteto programa in uresničevanje poslanstva šole.
Vsebina programa
Vsebina Programa je interdisciplinarne narave in zajema najnovejša dognanja iz etologije, pedagogike, biologije, medosebnih motivacijskih sistemov, kognitivne nevroznanosti, funkcionalne neurologije, kognitivno-vedenjske terapije:
Podelitev naziva
Po uspešno zaključenem usposabljanju 1. letnika, bo udeleženec Programa AKADEMIJE Mi2 prejel diplomo Kinološki vzgojitelj 1. stopnje. S pridobljenim znanjem in s tem nazivom lahko prične s profesionalno kariero prek svojega lastnega podjetja. Akademija Mi2 je Program v okviru neformalnega oz. dodatnega izobraževanja in pri nas NI akreditiran s strani Kinološke zveze Slovenije (tako bo do nadaljnjega tudi ostalo).
Možnosti nadaljevanja programa v višje nazive
Po uspešno zaključenem izpitu prvega letnika in pridobljenem nazivu kinološki vzgojitelj 1. stopnje bo udeleženec programa lahko nadaljeval z šolanjem v naslednji letnik, kjer bo razširil in poglobil znanja iz prve stopnje. Program 2. letnika bo sestavljen iz 9 modulov (8+1, zadnji bo namenjen praktičnemu in teoretičnemu preverjanju znanja), ki bodo potekali 1x mesečno, en cel vikend, 8h na dan, 16h na vikend, skupno torej 9 x 16h = 144 ur teorije in predvsem prakse. Ob zaključenem izpitu bo pridobil udeleženec programa naziv KINOLOŠKI VZGOJITELJ 2. STOPNJE.
Na koncu šolanja bo kinološki vzgojitelj 2.stopnje imel veščine za samostojno delo s psi v različnih starostnih obdobjih, s čimer bo preprečil vedenjske težave, ki se lahko razvijejo zaradi napačnega dela s psi in nerazumevanjem pasje psihologije in njihovega delovanja. Delal bo lahko tudi s psi, ki imajo lažje vedenjske težave, ki izhajajo iz napačnega vsakdanjega življenja. Pri psih z težjimi vedenjskimi težavami pa bo še potrebno sodelovanje z inštruktorjem za kognitivno-vedenjsko prevzgojo psov oziroma pri najtežjih primerih sodelovanje z vedenjskim veterinarjem.
Cilj pridobljenih veščin bo razvijati prilagodljiv in prožen značaj udeleženca akademije, ki se zna vključiti v svet stranke in uravnovesiti odnos pes-skrbnik. Pridobljene spretnosti bodo omogočale kinološkemu vzgojitelju 2. stopnje delo z družinami, kjer je pes del družinskega sistema in kjer bo kinološki vzgojitelj 2.stopnje deloval z odnosi družinskih članov (vključno s psom), skozi odnos in za odnos po prilagojenih poteh, ki omogočajo oblikovanje učnega procesa, ki je do vseh udeleženih pošten, odgovoren, uravnotežen in zaveden.
Kinološki vzgojitelj 2. stopnje bo tudi strokovnjak, ki bo lahko izvajal predposvojitvene obiske, torej bo pomagal družini pri izbiri najprimernejšega psa in jim dal napotke kako ga uvesti v družinsko okolje. Usposobljen bo tudi za oblikovanje vzgojnih programov tako za individualne kot skupinske programe (puppy class/mala šola, puppy party, ure socializacije in komunikacije, skupinski sprehodi, delavnice, itd.). Usposobljen bo za učenje klasičnih povelj (kot so sedi, prostor, poleg, različni trikci) kot tudi bolj zapletenih zahtev (odpoklic, lepa hoja na povodcu, pravilne komunikacijske dinamike v družini, prepoznavanje potreb posameznega psa, vključevanje v urbano okolje, primerne igre in kognitivne dejavnosti, itd).
Po opravljenem drugem letniku se bo program Akademije Mi2 nadaljeval z zadnjo, 3. stopnjo, šolo za KINOLOŠKE INŠTRUKTORJE ZA KOGNITIVNO-VEDENJSKO PREVZGOJO PSOV, ki bodo usposobljeni za prevzgojo psov, torej najrazličnejših problematičnih vedenj pri psih kot so ločitvena tesnoba, agresivnost, reaktivnost, obsesivno-kompulzivne motnje, plašnost, fobije, itd. Pri psih z patološkimi vedenjskimi težavami pa bo za korenite spremembe potrebno timsko delo in sodelovanje kinološkega inštruktorja z vedenjskim veterinarjem, ki bo v zelo neuravnoteženih družinskih sistemih postavil diagnozo in nakazal na katerih področjih bo potrebno delo.