V 1. blog objavi »Komunikacija med človekom in psom” smo spoznali, da je komunikacija v odnosih izrednega pomena, saj se preko nje izmenjujejo ideje, čustva in misli prek sporočil z glasom, signali, slikami ali vedenjem med osebki iste vrste. Omenili smo tudi, da je pa potrebno med osebki druge vrste vzpostaviti komunikacijski dogovor, kjer se določi, katere signale se bo uporabljalo v komunikaciji in kakšen bo njihov pomen (npr. da beseda »hop« pomeni skoči, »tačka« da ti da pes taco v dlan itd.).

Informiranje je enostranski način komuniciranja. To pomeni, da gre predvsem za prenos informacij  od vira (pošiljatelja) k prejemniku, brez neposrednega odziva ali interakcije s strani prejemnika. V tem kontekstu je cilj informiranja, da se prejemniku posredujejo določena dejstva ali podatki, vendar brez pričakovanja odgovora ali povratne informacije. Informacijo definirajo sledi, indikacije. Je proces, koristen le za enega od obeh udeležencev. Npr. če je šakal pustil za sabo na tleh sledi, so to dragocene informacije za lovca, ki ga bo zaradi tega lažje izsledil, pa čeprav si šakal tega ne želi in ni imel namena stopati v stik z lovcem. Primeri enostranskega informiranja vključujejo novice na televiziji, uradne objave, oglase in obvestila, kjer se informacije posredujejo množici (v pasjem svetu so lep primer informiranja različne markacije, ki jih psi pustijo, čeprav ni drugih).

Komunikacija pa je izmenjava vsebin med dvema udeležencema v obojestransko korist. Komunikativni znak je prejemniku komunikacije lahko dostopen, potencialno nevarnim prejemnikom pa nedostopen. Npr. prvi volk markira drevo, takoj za njim povoha to markacijo drugi volk in nanjo odgvori tako, da tudi on pusti markacijo na drevesu. Ko pride mimo lovec teh njunih tihih pogovorov zelo verjetno ne bo niti opazil in bo šel lepo mimo.

Zunaj komunikacijskega dogovora ni komunikacijske izmenjave in soočeni smo s preprostim opazovanjem informacij. Če človek in pes ne tvorita komunikacijskega dogovora, med njima ni prave komunikacije, ampak se človek in pes medsebojno ocenjujeta kot znakovno polje.

Žal veliko psov živi z družinami, ki jih ne razumejo in kjer odnos temelji zgolj na suhoparnem izmenjavanju informacij in približnem ugibanju, kaj je kdo komu sporočil, in tako se začne začaran krog nerazumevanja, slabih odnosov in neprijetnih občutkov kot so razočaranje, frustracija, jeza, strah, zmedenost, dvom, zaskrbljenost, živčnost, anksioznost, obup, nemoč, krivda, sram, brezbrižnost, izgubljenost in tako naprej. Zato je zelo pomembno, da poznamo vsaj osnove komunikacije določene vrste s katero živimo, v našem primeru je to pes – Canis lupus familiaris.

Pri psih poznamo različne načine komunikacije kot so:

  • PARAVERBALNA KOMUNIKACIJA: tuljenje, lajanje, stokanje …
  • KOVERBALNA KOMUNIKACIJA: ton, glasnost, hitrost, intonacija glasu, pavze… Nakazuje čustveno stanje.
  • FEROMONALNA IN VOHALNA KOMUNIKACIJA: daje informacije o fiziološkem, dispozicijskem in čustvenem stanju posameznika.
  • TELESNA GOVORICA: daje dejansko sporočilo:
    • Proksemika (komunikacija preko uporabe prostora okoli sebe)
    • Aptika (komunikacija preko dotikov)
    • Drža (komunikacija preko uporabe telesne teže)
    • Kinetika (komunikacija preko gibanja v odnosu do sogovornika)
    • Gestika (komunikacija preko členjenih delov telesa)
    • Mimika (komunikacija preko obrazne mimike)
    • Somatika (komunikacija telesa kot je ježenje ali kurja polt).

Vabim vas, da začnete z opazovanjem komunikacije vašega psa v najrazličnejših situacijah. Kako komunicira v interakciji z vami, z drugimi psi, ljudmi in okolico, ki ga obkroža? Katere zgoraj naštete načine bolj uporablja, katere manj? Ali je vaš pes bolj klepetave sorte in se izraža veliko z različnimi zvoki preko paraverbalne in koverbalne komunikacije? Ali je bolj kinestetične sorte in rad komunicira tako, da pokaže stvari z različnimi deli telesa, mimiko obraza in uporabo prostora okoli sebe (kot npr. če želi na sprehod pokaže to tako, da se usede pred vhodna vrata in čaka), ali pa, da rad komunicira z različnimi strategijami in fintami (kot npr. če imate dva psa v hiši in je prvi že prežvečil in pojedel svojo žvečilko ter gre za tem zalajat na balkon samo zato, da se temu lajanju pridruži še prvi pes, in mu tako lahko ta čas ukrade njegovo žvečilko). Ali je vaš kuža bolj vohljač in komunicira veliko z vohanjem, branjem markacij in odgovarjanjem nanje (tak pes bo lahko veliko preverjal tudi naše psihofizično stanje z vohanjem naših ušes, zadnjice, ustnih kotičkov, oblačil, obutve, še posebej, ko se zgodi kakšna čustvena sprememba na naši strani, ker mu je zelo pomembno, da prevoha vse možne molekule, da lahko ve, kaj se dogaja z nami in okolico v kateri smo).

Ker je pasja komunikacija zelo obširna in raznolika in ker zna biti naše oko na začetku malo počasno in zmedeno, vam priporočam, da začnete uriti vaše oči v opazovanju ter jih naučite, kaj naj gledajo tako, da vašega kužka posnamete s pametnim telefonom v najrazličnejših situacijah, ko je v interakciji z vami, z drugimi ljudmi, psi in okolico, ki ga obdaja. Posnetek si potem oglejte večkrat v počasnem načinu in videli boste koliko podrobnosti in detajlov nam sporočajo psi, katerih prej niti opazili niste. Sama sem bila zelo fascinirana, ko sem na tak način začela odkrivati pasjo govorico.

Ne predstavljam si, da ne bi imela možnosti izražanja preko govora, zato sem vedno znova in znova presenečena nad komunikacijo psov in njihovo iznajdljivostjo, s katero jim uspe vse mogoče z namenom, da bi jih njihov predragi človek razumel. In ko vidim njihovo odprtost na drugačnost, potrpežljivost, ki nam jo izkazujejo medtem, ko čakajo, da se bo nam le posvetila lučka pri razumevanju njihovih sporočil ter voljo in željo po komuniciranju, saj so zelo družabne in komunikativne živali, me še bolj vzpodbudi v to smer, da jih želim še bolje spoznati in globlje razumeti.

👉 Če bi radi izvedeli kako komunicirajo psi, lepo vabljeni k branju prve blog objave Komunikacija med človekom in psom, 1.del (klik na to povezavo).

👉 Vabljeni tudi k spremljanju YouTube kanala Pasji čvek (klik na to povezavo).

👉 Kdor bi se rad naučil več o empatičnem in povezovalnem načinu komuniciranja s psom, lepo vabljen v Spletni tečaj Povezovalna komunikacija med človekom in psom. Če bi bili radi obveščeni, kdaj izide Spletni tečaj, (kliknite na to povezavo).

👉 Vsi pasji navdušenci, ki bi radi do popolnosti razumeli svojega psa in prejeli najnovejša znanja iz pasjega sveta, lepo vabljeni na edinstven 3.letni program Akademija Mi2 (klik na to povezavo), šola za kinološke vzgojitelje in inštruktorje, ki odpira vrata za učence 5.generacije 21.septembra 2024.